Diary »
Po 2,5 roku mapovaní oblasti Ľubochnianskej doliny sme našli systém a miesta, kde sa dajú vlky nafotiť. Predtým sme však museli zozbierať množstvo dielčich údajov o ich pohybe a rozptyle jednotlivých troch svoriek, ktorá z nich do doliny len zasahuje či v nej žije viacmenej natrvalo.
Jednotlivé jedince rysov je možné identifikovať za pomoci fotopascí. Predtým je však potrebné zmapovať sieť ich pohybov a značkovacie miesta. Na obrázku sa jedná o to isté zviera, vodiacu rysicu K2, ktorá v r. 2010 vodila štyri mláďatá. Na fotke vľavo je zo 17.10.2010 a na druhej fotke je pri strhnutej koristi 31.12.2010 na inej lokalite. Takže systémom vhodne umiestnených fotopascí sa tiež dajú získať údaje o priestorovej dynamike jednotlivých jedincov rysov. Nezanedbateňé sú aj etologické poznatky. Prečo vodiaca rysica strhla korisť bez mláďat a kedy ich ku koristi privedie - fotopasca tam zostala. Podľa literatúry vieme, že rysica vodí mláďatá až do ďalšieho vrhu. Z našich doterajších pozorovaní však vieme, že rysice sa od mláďat v priebehu vodenia vzďaľujú a to aj na viac dní - viď. denník január 2010. Mláďatá hoci už odrastené môžu byť počas dní odlúčenia od matky zmätené, hladné a vtedy ich možno vidieť behať aj cez deň okolo dedín či ciest.
Priestorová dynamika rysov u nás nebola doteraz sledovaná prostredníctvom satelitnej telemetrie. Snáď je to hudba krátkej budúcnosti. Fyzické sledovanie pohybu rysov v teréne je síce extrémne náročné no získané výsledky stoja za vynaloženú námahu. Stopy rysice K2 viedli z východzieho postavenia, kde sa zdržuje najčastejšie ďalej cez ďalšie dve veľké doliny. Stopy sledovali jeden deň Vladovi kolegovia. Na druhý deň rysicu stopoval sám ďalších skoro dvadsať kilometrov. Spolu jej stopová dráha merala takmer 30 km. Počas stopovania neboli nájdené žiadne ležoviská takže túto trasu prešla tak povediac na jeden dych. Keď sa rysica vrátila na miesta, kde sa zdržuje najčastejšie, strhla srnca a nažrala sa. Zaujímavé bolo, že srncovi odžrala takmer celý krk svalovina ju nezaujímala, alebo ju šetrila jej odrasteným mláďatám. Vlado urobil širšiu obhliadku miesta jej lovu. Srnca sa jej podarilo strhnúť 2 m od frekventovanej cesty. Po obhliadke uloveného srnca sa zistilo, že predtým mal kolíziu s autom a takto bol ľahšou korisťou. Rysica vytiahla svoju korisť do strmého svahu cca 70 m nad cestu. V neďalekom okolí Vlado nachádza aj ďalšie min. tri ležoviská jej mláďat. Podľa stôp bolo zrejmé, že rysica prešla cca 30 kilometrový úsek bez mláďat a potom sa vrátila na miesta, kde sa jej mláďatá zdržiavajú najčastejšie. Ťažko zistiť dôvod jej pochôdzky takmer bez zastavenia. Tiež je možné, že pred obdobím párenia chcela v širokom okolí na seba upozorniť samce svojím značkovaním.
Pri strhnutom srncovi boli umiestnené dve fotopasce. Čiernobiala s infra žiaričom a farebná s bleskom. Z nafotených záberov bolo zrejmé ako infražiarenie rysici vadilo a blesk si nevšímala vôbec. Na tejto fotke dokonca do infráka vrčí.
12.01.2011 sa podarili ďalšie zábery vlkov. V zábere napravo je zrejme Alfa pár zo svorky. V pozadí je buď jeden z týchto vlkov, alebo najskôr tretí podľa zafarbenia zadných nôh - ťažko je sa jednoznačne vyjadriť. Po rozhovore so správcom doliny sa nám podarilo nafotiť najvačšieho vlka z doliny, ktorého už videlo, vždy na pár sekúnd niekoľko ľudí.
Śtyri mláďatá rysice K2 sú v poriadku. Nakoniec im ukázala aj svoju korisť strhnutého poraneného srnca.