Deprecated: Function ereg() is deprecated in /data/d/7/d7a0e37d-9c68-4447-bcae-273bfdc80262/navratrysov.sk/web/modules/_project/main.class.php on line 42
Navratrysov.sk - Denník > Karanténa – návrat rysov do voľnej prírody, Rys ostrovid

Denník » Karanténa

19. 6. 2008

Váha

Muro – 1550 g

Líza – 1240 g


 

istebne_20.6.jpg

20. 6. 2008

Prvý deň v karanténnej stanici v Istebnom. Keď sme prišli, Erikina mama chcela, aby sme ich mali v kuchyni. Ako prvé, som im dala jesť kuracie mäso, pastu s vitamínmi proti stresu – rekonvalescent cat a sušené mlieko pre mačky – kitty milk. Majú trochu redšiu stolicu, tak im do mäsa miešam ½ tablety živočíšneho uhlia.  Mláďatká sme dali do okna, Líza sa najedla ako prvá, Murko o niečo neskôr. Misku so zvyškom som im dala na zem, no o chvíľu už bola do čista povylizovaná. Keďže Muro obhrýza elektrické káble, všetky som ich pozakrývala kobercami. Prepravku s papierom sme nechali položenú na zemi. Líza sa tam bola vycikať. Za gaučom si našli pelech schúlili sa k sebe a pokojne spia. O pol hodinku neskôr sa osmelujú, skúmajú nové prostredie, vyliezli dokonca aj ku mne na gauč. Líza mi stojí na denníku. Keď prišiel Miloš, našli sme pletivo a na dvore sme im urobili perfektný výbeh. Najskôr sa báli a Murko sa skrýval vo vysokých kvetoch, no potom vyliezli na jabloň, odkiaľ im bolo treba pomôcť. Ešte neovládajú techniku zliezania. Vo výbehu majú asi meter nad zemou drevenú búdku s opretou doskou. Uvidíme, či sa po nej naučia liezť.

O 21.00 som im dala jesť. Všetko zjedli. Murko bol 2x na veľkej, stolicu má tuhú. Predtým mňaukal. akoby oznamoval, že to už má na neho prísť. Líza  dnes zatiaľ stolicu nemala.

 

21. 6. 2008

Okolo 6 hodiny som ich našla spať v prepravke. Cítia sa tam bezpečne. Okolo 6 hodiny ráno som im dala mliečka, trošku sa napili. Ráno o osmej som im urobila mäsko s mliekom a pastou, živočíšne uhlie som vyradila. Všetko pojedli, dali by si aj viac. Potom sa hrali. O 15 hodine som ich dala nakŕmené do výbehu. Samozrejme, hneď ako prvé, liezli na strom, podarilo sa im aj spadnúť na trávu, lebo liezli jeden cez druhého. Zdá sa, že Líza už prišla na to, ako sa správne zlieza zo stromu. Zliezala zadkom dolu. Dala som ich do drevenej búdky vo výbehu, tam spali až do 16.30.

Rysíky sa hrali v strede kuchyne pred nami, nemajú strach. Líza nemala stolicu ani dnes, no Muro ju má dobrú. Stihol sa vyprázdniť na koberec pod kredencom.

 

22. 6. 2008

Ráno o 3.30 som sa zobudila na zápach v prepravke. Stolica bola riedka, tmavá, ale vypadla mi aj tuhá stolica. Myslím, že to bola Líza. Ráno o 9 hodine ju napínalo na vracanie, vracala aj o 3 hodine. Musíme vyradiť bravčové a hovädzie mäso, ťažko im z neho trávi. Zostanem pri kuracine s vitamínmi. Murovi nebolo nič. Chvíľu tichúčko spali, teraz znova vystrájajú. Škoda, že tu akurát nie je Tomáš s kamerou, aby si na neho trochu zvykli a mohol nakamerovať ich hry. Veľa sa nasmejeme. Je to nádhera.

 

23. 6. 2008

Dnes nejedli celý deň, len pili vodu so živočíšnym uhlím, lebo Líza vracala a mala hnačku a Murka tiež napínalo – nemôžem im dávať jesť bravčovinu ani hovädzinu. Inak sú v pohode, hrajú sa spolu. Líze sme našli a vytiahli kliešťa. Bol celý biely. Takého sme ešte nevideli.

 

Líza a Muro na gauči

30.6._2008.jpg

Hra na gauči

24. 6. 2008

Spali dobre celú noc, ráno o 8 hodine som im dala na kúsočky pokrájané mäsko – kuracinu s vitamínmi. No len malé množstvo, aby im nebolo znova zle. V noci nemal stolicu ani jeden. Sú živé, hrajú sa spolu, všade ich je plno, lezú nám hore nohami na gauč, potom znova dolu, vyskakujú, robia na seba útoky. Po hre zaspali pod radiátorom.

 

25. 6. 2008

Ráno okolo 6 hodiny škrabali do mriežok pazúrmi, tak som ich vyložila s prenoskou na chodbu, nejakým spôsobom si ju otvorili a vyšli po schodoch do podkrovia za Milošom. Ráno sa jeden vyšpinil po ryžovom odvare. Bola stuhnutá tak akurát. Dali sme ich do výbehu, stále sa tisnú do najužšieho kúta.

 

26. 6. 2008

Rysíky spali vonku v búdke. Ráno si prešli pekne z búdky do prepravky.

 

27. 6. 2008

Dnes boli po prvýkrát v lese. Najskôr boli vyplašení z nového prostredia a aj z retiazkových obojkov, neskôr sme Murovi dali dole obojok, potom aj Líze. Rozbehla sa nám dole horou a museli sme ju naháňať, Muro sa nám ukryl do dutého pníka, len oči mu bolo vidno. Nevedeli sme, ako ho máme odtiaľ vybrať, bolo to jeho útočisko. Nakoniec som doniesla prepravku s Lízou a on si ku nej sám vošiel. Teraz sa klbčia v ich WC miske. Objavujú sa prvé prejavy pozdravov.

 

28. 6. 2008

Najlepšie sa cítia v kuchyni, Muro začína byť pri jedle útočný na Lízu, budem ich musieť kŕmiť osobitne. Čoraz viac sa však na seba naväzujú.

 

Líza a Muro na prepravke

30. 6. 2008

30.6.20082.jpg

1. 7. 2008

30.6.20081.jpg

2. 7. 2008

2.7.2008.jpg

10. 7. 2008

10.7.2008.jpg

11. 7. 2008

11.7-2008.jpg

Rysičatá sa hrajú na CDčkach

30. 7. 2008

Váha

Muro – 4300 g

Líza – 3450 g

 

2. 8. 2008

Pri podaní potravy cez mrežu prepravky došlo ku škaredému súboju. Muro napadol Lízu a rozdelili sme ich iba za pomoci studenej sprchy. Potom sme Lízu nechali na WC a Muro si ľahol na handru v kuchyni. Po hodine sme ich chceli znova spojiť, no keď Muro prišiel ku Líze, napadla naopak ona jeho. Znova sme ich oddelili. Ráno sa už obaja hľadali mraučaním. V prepravke sa už nebili. Okolo 7 hodine ráno sme do izby vypustili Mura, ktorý sa chcel hrať s Lízou, no tá nejavila záujem.

 

3. 8. 2008

Kúpili sme im ďaľšiu prepravku a rysy nocujú oddelene. V noci na seba volajú. Z balkóna dávam jedného na WC, no nepomáha to. Okolo 4.30 ráno ich dávam do jednej prepravky a už sú ticho. Po šarvátkach ani náznak.

 

5. 8. 2008

Skúšame ich kúpať po jednom v uzavretých prepravkách. Najskôr Mura, potom Lízu. No iba krátko, aby si zvykli. Po osprchovaní ich vypúšťame na deku na pohovke. Po chvíli sa hrajú a vylizujú. Po obede Dáška s priateľom Peťom berú Lízu do Jasenovej. Muro zostal v pohode, hral sa. V prepravke však sám spať nechcel, ani keď sme ho nakŕmili. Neustále mraučal a škrabal sa von. Líza vraj na tom bola rovnako. Celú noc volala Mura.

 

6. 8. 2008

O 2.30 ešte nespím a tak som Mura vypustil do izby. Na chvíľu stíchol, potom zaspal a tak sa to opakovalo celú noc. O 4.30 sa už zasa hral. Muro ani Líza jednodňovým odlúčením neskrotli. Všimli sme si, že Muro z ruky žerie opatrnejšie ako Líza, tá je schopná aj uhryznúť. Obaja však pri našich strmších pohyboch v ich blízkosti fučia.

 

12. 8. 2008

Posledné 3 dni sú rysíčatá kľudnejšie, dlhšie spávajú, dajú sa aj pekne pohladkať, neútočia pazúrmi, tak ako predtým. Hlavne u Lízy je to veľký pokrok. Občas sa u nich prejavujú známky nudy. Vtedy na seba zamňaukajú typickým: „uhm“. Erike dnes Líza vyskočila na chrbát, no nepoškriabala ju.

 

13. 8. 2008

Muro začína priasť. V menšom množstve už dostávajú aj kosti. Lízu sme v kúpeľni pristihli, ako sa otiera o mydlo.

 

24. 8. 2008

Vlado Trulík nám pomohol zabezpečiť balkón pletivom. Muro a Líza už môžu chodiť aj tam. 

 

25. 8. 2008

Líza sa vyšpinila do prepravky a rozniesla to po celom byte. Bol dosť problém dať zvieratá a byt do poriadku. Osprchovala som ich oboch naraz v jednej prepravke. Líza sa dnes spoznávala s osou, ktorá ju uštipla do laby. Tá ňou triasla a lízala si ju.


 

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.