Deprecated: Function ereg() is deprecated in /data/d/7/d7a0e37d-9c68-4447-bcae-273bfdc80262/navratrysov.sk/web/modules/_project/main.class.php on line 42

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /data/d/7/d7a0e37d-9c68-4447-bcae-273bfdc80262/navratrysov.sk/web/modules/_project/main.class.php on line 50
Navratrysov.sk - Denník > Na chate – návrat rysov do voľnej prírody, Rys ostrovid

Denník » Na chate

24. 8. 2008

 

Sme úspešní mostári. Cez riečku pri chate sme urobili most, aby sme s rysmi mohli chodiť do blízkeho lesa a nie brodiť cez rieku. Dalo to síce zabrať, ale ako neuveriteľný pomocník sa osvedčil "Landík" Land Rover Defender, s ktorým sme v pohode poťahali veľké klády dreva potrebné na mostnú konštrukciu... Ono to síce nie je most, skôr mostík, ale asi najvýstižnejšie lávka... Ale poteší...


 

_THK6349.jpg

25. 8. 2008

 

S Milošom, jeho synom Miňom a ďaľšími dvoma pomocníkmi sme postavili voliéru pre rysov. Z izby v chate si budú mocť cez okno skákať priamo do voliéry, aby mali lepší kontakt s prírodou. 

Stavanie_voliery.jpg

26. 8. 2008

Prevoz rysov do doliny na Terénnu stanicu NP Veľká Fatra. Prepravujeme ich osobitne v prepravkách. Líza si poranila labu o pletivo. Chcela byť pri Murovi, lepšie je ich prepravovať spolu. Muro pokojne leží v prepravke, no Líza je nepokojná, preskakuje cez neho. Ťažko si privykajú na nové prostredie.  Vyzerajú utrápene. Sú v šoku, dajú sa hladkať. Do výbehu vyšli až tesne pred zotmením a chvíľu sa hrali. Líza si označkovala jeden roh výbehu a tam chodia aj na potrebu. Na noc ich Tomáš zavrel do prepravky.

 

27. 8. 2008

Ráno po vypustení z prepravky sú zvieratá znova zaskočené novým prostredím chaty. Erika s Dáškou varia. Po obede sa venujú rysom. Tie sa však nechcú hrať.Muro je vo veľkom strese, žerie veľmi málo a je vyslabnutý. Nevládze vyskočiť ani na sekretár, čo mu predtým nerobilo problém. 

No netreba to vzdávať. Dáška s určitosťou hovorí, že prvých pár dní kým si zvyknú sa im treba venovať 24 hodín denne. Prihovárať sa im a aj keď nemajú záujem, lákať ich na hru. Nakoniec, Dáška donesie čečinu, a spolu s Erikou sa s nimi pokúšajú hrať. Zabralo to. Prvá sa začala hrať Líza a za ňou sa pobral aj Muro. Sú krotší ako doma, dajú si zobrať aj mäso spred ňufáka. Očividne potrebujú náš kontakt. 

 

28. 8. 2008

Rysy spali celú noc na sekretári, dostali vitamínovú a antistresovú pastu. Sú kľudnejšie. Večerali sme s nimi a s Erikou vo výbehu. Tí dvaja nám šantili pod nohami. Vlado Trulík nám prorúbal drevo na oheň a po celom dni čistenie a nevyhnutných úprav chaty nám prišlo vhod pivko na našom mostíku. 


oddychovka.jpg

29. 8. 2008

 

Pred horúčavymi som zdrhol z Bratislavy, ale dostihli ma aj tu na chate. Rysíčatám sme dali k dispozícii lavór s vodou a okamžite sa stal veľmi obľúbený. Rysíci sa rachtajú a rachtajú vo vode, potom si smiešne vytriasajú mokré labky.

Hrátky s vodou

voda.jpg

31. 8. 2008

 

Beďo Landsefeld nám dnes doniesol opravenú terestrickú telemetriu, resp. obojky na rysíčatá. Keďže signál sa dá chytiť zhruba z troch kilomentrov sadli sme do "landíka" a išli sme spoznávať zvážnice, odkiaľ by sa dal chytať signál rysíčat, keby sa náhodou niekde zatúlali...

Skúšanie telemetrie

Landik_telemetria.jpg

2. 9. 2008

Ráno som našla zvratky na gauči. Muro má hnačku, dávam mu vodu so živočíšnym uhlím, zjedol 4 krky. Líza zjedla aj myš. Ku večeru vyliezajú znova von. Muro už nejaví záujem o vodu so živočíšnym uhlím, zato Líza si dá rada. Obaja dostali po jednej myši, no Líza uchmatla aj tú jeho. Všimla si, že mu nechutí jesť.

Muro sa 2x vyvracal, mäso vôbec nestrávil, zajtra budú mať do večera diétu, dostanú len vodu. Muro sa vyšpinil do výbehu. Stolicu má ešte vodnatú, no na konci je už tuhšia. Pekne si to zahrabal.


Prvá myš

prva_mys.jpg

3. 9. 2008

Murovi nedávam jesť mäso, iba mrkvový odvar, stolicu mal opäť vodnatú. Líza jedla myši aj kurčatá, stolicu má v poriadku.

 

4. 9. 2008

Murovi je už omnoho lepšie, mrkvový a ryžový odvar urobil zázrak, prestal vracať, stolicu nemal.

 


6. 9. 2008

Váha

Muro – 6,57 kg

Líza – 5,47 kg

Muro je opäť v kondícii, je pažravý, krása. 

 

7. 9. 2008

Miloš doniesol do voliéry starý drevený štomp. Muro sa ho veľmi bál, Líza bola kľudnejšia. Po pár hodinách už na ňom spokojne polihávali a brúsili si pazúre.

 

9. 9. 2008

Muro aj Líza dnes po prvý raz a to ešte na obed 12.30 hodine, spia vonku vo voliére a nie v izbe! Erika je tu sama a myslí si že je to tým, že dnes nie sú rušení a majú pocit bezpečia.  Dnes sa do živoloviek ani do pascí na myši nič nechytilo.

 

12. 9. 2008

Výmena stráženia rysov o 19.20. Prichádza nám na výpomoc Maja Boďová, zoologička z NP Veľká Fatra.  Po odchode Miloša a Eriky Muro sedel v okne a napäto sledoval odchádzajúce auto. Spolu s Lízou potom ešte asi 20 minút skákali vo voliére a okolo 20.30 vyliezli nocovať do izby. Okolo chaty šuštia nejaké malé hlodavce, tak dúfam, že sa chytia aj do niektorej zo 7 živoloviek a 3 sklopiek.

 

13. 9. 2008

Ráno sa chytilo 6 ryšaviek žltohrdlých do živoloviek. Prvé dve vypustené v izbe sa skryli za skriňu, no rysi chytili stopu. Potom po odtiahnutí začala poriadna mela. Asi za 10 minút prvá s myšou vybehla Líza, kým Muro na ňu chvíľu závistlivo kukal cez okno. O chvíľu si chytil vlastnú. Ešte 20 minút sa s nimi hrali a potom zjedli. Pri ďaľšom páre boli šikovnejší, hlavne Líza. Muro mal myš v rohu a chystal sa skočiť, Líza sedela asi meter od neho a pozorovala. Muro zaútočil, ryšavka chcela utiecť popri stene a tam ju schmatla Líza a vybehla do voliéry. Vonku je teplo, slnečno, vetrík  pofukuje. Murovi chvíľu trvalo pochopiť situáciu, no o 2 minúty už lovil druhú myš. Pri vypúšťaní v izbe treba upchať najskôr škáru v dlážke. Čakala som, že myš začnú jesť od hlavy, no Muro začal od zadku.

13.00 chvíľu vyzerali nervózni, že nevidia Majdovcov (behali okolo voliéry, občas zakňučali). No o 30 minút pijánko. Obaja sa vyšpinili, Muro ešte trošku redším. Zjedli posledné 2 ryšavky, Muro tú svoju chytil a zjedol prvý. Líza sa dlho hrala. Muro zjedol myš od zadku, Líza od hlavy.

Keď Líza lízala Murovi hlavu od lopatky, Murko vrnel ako mačka. Postrehla som tiež, že keď Líza zjedla svoju myš a videla, že Muro sa s tou svojou ešte hrá, snažila sa ho odlákať tak, že mu popred nos púšťala loptičku a hrala sa s ňou, snažiac sa ho zlákať na hru, aby pustil myš. Skoro jej to vyšlo.

 

14. 9. 2008

Chytilo sa 5 ryšaviek a 1 hrdziak. Lenže mačky nepodali včerajší výkon. Ráno ešte hladným som im pustila ryšavku a hrdziaka. Muro rýchlo chytil ryšavku do papule a ušiel do voliéry, kde mu o chvíľu ušla. Spolu začali loviť hrdziaka – Coperfielda, ktorý im, doteraz neviem ako, ušiel asi nejakou dierou. Ďaľšie 2 ryšavky dopadli podobne. Jednu chytila Líza a „vypustila“ ju cez voliéru von, druhú spolu lovili asi 10 minút popod pec (normálne spolupracovali a nadháňali si ju, dokonca aj okolo skrine už behajú synchrónne každý z jednej strany). Keď ju už skoro mali, ušla malou dierkou pod pecou. Posledné 2 budú na obed. Tie chytili v pohode a každý zjedol jednu. Okolo polnoci zastalo hore na ceste nejaké auto a zostalo svietiť smerom ku potoku. Niekto s lampášom prišiel až ku oknu izby a svietil dnu. Kým som vyskočila zo spacáku a prebehla ku dverám, vyparil sa. Volala som od dverí, svietila po „dvore“, no nikoho som už nevidela, len auto ešte svietilo. O chvíľu som ho počula ísť hore dolinou. Ráno som pozrela celú volieru, no nič som v nej nenašla. 

Mačky prekonali bariéru. Doteraz si držali odstup, no Líza vždy keď prechádzala popri mne v okne, zastavila sa a sústredene pozorovala. Vždy som sa stiahla až raz som sa zaťala a vydržala. Prišla mi ku tvári na 10 cm, natiahla labu a pazúrmi mi chytila vrch hlavy a podržala – neublížila no boli tam pazúre. Potom už v pohode chodila popri mne, párkrát sa obzrela, hrala sa mi s rukami a nechala sa pohladkať. Muro bol vzadu a žiarlil. K tomu bolo treba prísť a pohladkať ho. Nechal sa, no prišla Líza a uhryzla ho do zadku.

 

15. 9. 2008

Chytilo sa 6 ryšaviek a 4 hrdziaky. Prvé 3 ryšavky chytil a zožral ráno Muro, štvrtú konečne Líza. Už ich jedia ako príde – od hlavy aj od zadku. Prší a rysom sa nechce von. Boli vo voliére asi 2x, no len chvíľku. Celý deň pospávali. Okolo 16.00 zožrali každý jednu ryšavku a jedného hrdziaka. Výmena stráženia okolo 17.00.

Doniesli sme 5 mesačnú sučku nemeckého ovčiaka, skôr pre rozptýlenie rysov, mali však obaja veľký stres a strach a čo ma prekvapilo, prvá spanikárila Líza a vyškriabala sa do samého rohu voliéry až nad okenicu a tam vyplašene pozerala na našu novú zverenkyňu Lili, ktorá dostala meno podľa vlčice o ktorú pred pár rokmi starali Tomáš s Milošom. Muro bol trochu pokojnejší, ale keď videl Lízu, tak, akoby to od nej odkukal a vyliezol do druhého rohu voliéry. Vydržali tam približne pol hodinku, potom konečne zliezli. Miloš ich vo voliére upokojoval, no oni aj tak ustavične sledujú to naše nové čudo, ktoré nemali možnosť nikdy predtým vidieť.

 

16. 9. 2008

Miloš ráno pozbieral pasce, stále prší. Do živoloviek sa chytili 2 myši. Keď idem ráno do rysej izby, Líza už sedí na okne a pozorne sleduje Lili. Ponúkam im jednu živú myš. Muro po nej hneď skočil a loví ju, Líza sedí na okne a nejaví záujem. Musí pozorne sledovať Lili. Muro ulovil prvú myš, teraz volám Lízu a vypúšťam druhú myš, Lili nemá záujem, nezlieza z  okna. Muro sa chytá a loví aj druhú myš. Asi po hodine som pre oboch pripravila mäso do misiek. Mala som obavy, či Líza bude mať záujem. Dala som jej misku rovno pod nos a zjedla všetko. Ani dnes ju neprestáva zaujímať Lili, väčšinou je vonku a sedí na zavesenom brvne a odtial sleduje Lili, vôbec jej nevadí, že je celá mokrá. Presedela tam celý deň. Mura zas až tak moc Lili nezaujíma. Líza mi oňuchávala spodok nohavíc, cítila Lili a potom sa mi obtierala okolo nôh.

 

17. 9. 2008

Muro zjedol do obeda 4 zo 6 myší, ktoré sa chytili v noci. Jednu zožrala Líza a jedna veľká ryšavka jej vo voliére ušla. Nemohla sa sústrediť na lov myší, pre psa. Hoci bol ďaleko uviazaný. Lili sme museli dať oceľové lanko, lebo keď bola uviazaná na repke, tak ju vždy o chvíľu rozhrýzla a prišla ku chate. Nad Blatnou som videl tohtoročné mláďa orla – samicu. Chvíľu lietalo v prestávke mrholenia na Jarabinej s. už bola námraza na stromoch. Ináč celý deň prší.

 

18. 9. 2008

Ráno sa chytili do živoloviek len 2 myši. Zlyháva technika z dažďa, zapúcha drevo a tak  spúšťanie dvierok je ťažšie. Z niektorých pascí je potrava vyžratá a pasce zostávajú nezaklapnuté. Obidvaja „bodkáči“ sedia ráno v okne a pozorujú Lili (tá je po celú noc odviazaná, ale je fajn, stále leži pri vchode do chalupy). Miloš im dal 2 živé myši, no Líza znova nejaví nejaký veľký záujem, Muro ulovil a zjedol obidve. Myslela som, že Líza zase bude celý deň sledovať Lili, no začína si na ňu pomaly zvykať. Líza sa opäť hrá s Murom vo voliére a tiež si vchádza do izby a líha si na stôl spolu s Murom. Za chvíľu sú však obidvaja von, pretože Lili breše. Ráno zjedli po miske mäsa. Muro je dosť drzý, pretože sa tisne ku Líze keď žerie ešte ona, robil to aj pred tým, no myslím, že sa pokúša dostať ešte bližšie, len aby mu ešte niečo ostalo a predtým si ľahol kúsok od Lízy a čakal, kým ho pustí ku svojej miske.

 

19. 9. 2008

Lili je dnes prvýkrát pustená na voľno, rysy sedia hore na štompe a sledujú jej pohyb. Muro sem – tam vrčí.


 

 

23. 9. 2008

Líza a Muro sa z rána nervózne prechádzali po voliére, nedočkavo čakali na ranný chod. S Lilkou som išla skontrolovať nastražené pasce do náprotivného svahu cez cestu. Dnes sa nenechytila žiadna myš a tak to budú rysie raňajky bez dezertu. S Tomášom máme osvedčený spôsob kŕmenia. Vyjdem von ku voliére a volám na oboch. Potrebujeme ich vylákať z ich rysieho príbytku.

Oddelený spôsob kŕmenia sa nám osvedčil. Človek by neveril ako vedia na seba zúriť a medzi sebou bitky zviesť, keď sa jedná o jedlo. Keby zatvoríte oči a započúvate sa, tak by ste mohli mať chvíľami dojem, že počujete malých zúrivých tigrov, ktorí sa bijú ako o život. Večer budeme musieť zmeniť miesta pre nastražené pasce, nech sa chytí aspoň zopár myší. Čaká nás kúzelná noc, mesiac bude v splne.

 

24. 9. 2008

 

Konečne nám po piatich dňoch opravili elektrinu. Pri moste na vedenie spadol strom a zlomil stĺp. Po pár romantických dňoch sa so Siskou už tešíme na trochu svetla. Ale aspoň sme si vyskúšali ako to bolo kedysi iba pri sviečkach...

Oprava stlpu elektrického vedenia

24.9.Elektrika.jpg

25 .9. 2008

 

Dlho očakávaný deň. Líza s Murom budú zaočkovaní proti besnote. Som zvedavý ako to veterinár zvládne, pretože rysoch nemôžme ani pohladkať a ako ich pichneme to fakt neviem. Miloš však mal veľmi dobrý nápad, a tak použil deky, v ktorých sa rysíčatá vždy radi hrávali. V zápale hry ich postupne zdvihol kožu na krku, tak ako to robia mačky a veterinár ich zaočkoval... A bolo po starostiach....

Očkovanie proti besnote

25.9.veterinár.jpg

26. 9. 2008

 

Ďaľšia nečakaná návšteva. Zrazu prišli dva kone. Asi sa zatúlali lesníkom, ktorí sťahujú drevo. Rysíci vyjavene na ne pozerali, ešte nevideli také veľké zviera. Aspoň budú vedieť, že nie sú tu sami a existujú aj iné zvieratá. Večer som išiel vyzdvihnúť Dásku s priateľom Peťom na stanicu a keď som sa vracal dolinou našli sme zrazeného lelka lesného (Caprimulgus caprimulgus). Tohto tajomného vtáka som videl prvý krát, bohužial zrazeného. Tak si na ňom aspoň pochutnala Líza.

Kone na návšteve

rysici_a_kone_1.jpg

Vyjavení rysíci

rysici_a_kon_2.jpg

Líza si pochutnáva na lelkovi...

lelek.jpg

 

29. 9. 2008

Ráno nás prebudilo slniečko, po daždivých dňoch konečne príjemné osvieženie. Líza a Muro už maú naučené zabehnuté rituály, najmä s kŕmením. Je trochu humorné ich sledovať ako kopírujú plot voliéry, keď sa chodí okolo nich s drevenou doštičkou umazanou zostatkovymi kúskami mäsa ku potoku. Rýchlo zacítia, že prišiel ich čas. Nervózne sa prechádzajú po voliére a hundraním nedočkavo pýtajú o svoj jedálny chod. Muro, ktorý aj napriek tomu, že už má plné bruško po myšacích hodoch dáva najavo, že ešte stále nemá dosť.

 

8. 10. 2008

Raňajšie rituálny prebehli obzvlášť bez problémov, skoro ničím sa neodlišovali od tých predchádzajúcich. Pravidelne po dobrom nakŕmení sa nemôžeme nasýtiť pohľadmi na  hrajúcich sa a „zbesnených“ rysov, ktorí  akoby sa do kože nevedeli zrazu zmestiť, čo ich je všade toľko. Divoké nahánačky, skoky, hravé šarvátky, hranie v deke a stále dokola, akoby ani nepoznali únavu. Tá prichádza väčšinou po hodinke vystrájania, kedy im už dochádza naozaj energia a vtedy sa naši dvaja malí „divočáci“ poberajú do ríše rysích snov. Obaja spia vždy spolu, ohrievajú sa svojimi huňatými kožúškami. Spokojnosť im vidieť v ich výrazoch.

15. 10. 2008

 

S Milošom sme dokončili elektrický oplotok. Ohradili sme hektár okolo chaty. Pripravujeme sa na prvé vypustenie rysov mimo voliéry a chaty a oplotok dúfam bude slúžiť tak ako si predstavujeme. Rysíci ho najprv musia spoznať a potom sa hádam budú držať v ňom. Aspoň taký je plán, ale máme tiež skúsenosti, že nie všetky naše plány vychádzajú...

Stavba elektrického oplotku

stavanie_oplotku.jpg

16. 10. 2008

Muro a Líza nás dnes trochu potrápili. Po chvíli hľadania som si všimla nové miesto ich útočiska. Stal sa ním drevený trám, kde som ich po chvíli intenzívneho hľadania napokon našla slastne spiacich. Očividne ich dvoch netrápilo, že tým na chvílu potrápia svojich opatrovateľov. Spôsob ako sa tam dostali nám bol spočiatku neznámy. Až potom nám súvisle padol pohľad na stenu, na  upevnený drevený sušiak priečne pod trámom, ktorý bol bohato vystlaný perinami. Pod ním pár postelí, uložených na sebe a preliezka alebo pohodlný rysí rebrík ako vyšitý. A tak sme sa pousmiali nad miestom, ktoré si vybrali pre svoj oddych. Neskôr nás vyrušilo zdĺhavé mraučanie z miestnosti, kde bol iný „rysí rebrík“, nahradený iba pieckou a tak cesta na trám nebola tak pohodlne priechodná ako vo vedľajšej miestnosti. Pohľad na spôsob zliezania bol o to zaujímavejší. Trošku to bolo technicky náročné, ale nakoniec to Lízka po dlhom a úpenlivom volaní o pomoc Mura zvládla na výbornú.

Muro skáče na trám

skanie_na_plafon.jpg

 

19. 10. 2008

Slnečný deň vystriedal chladivý deň. Večer pred odchodom do perín nám teplomer ukazoval 0 C.  V noci sa do stebiel trávy pustila inoväť. Po raňajšej kontrole živoloviek nás tentokrát myši nesklamali, Tomáš doniesol až štyri . Líza a Muro si riadne pochutili. Miloš s Tomášom začali pracovať na dvierkach v pletive voliéry pre rysov, ktorí po ich odistení budú môcť svojvoľne chodiť kam sa im zachce, samozrejme iba v rámci svojho výbehu, ktorý je zabezpečený elektrickým oplotkom. Muro a Líza sa iba zvedavo prizerali spoza okna. Po dokončení prác a vpustení do voliéry okamžite postrehli novú zmenu vo svojom výbehu. Opatrne si k nej pričuchávali akoby cítili, že je to miesto ktoré by im zabezpečilo väčší priestor na šarvátky.

 

Výroba dvierok do voliéry

dvierka_do_voliery.jpg

22. 10. 2008

 

Ráno sme doviezli brahmanky – 5 slepíc a jedného kohúta. Prišli chýbajúce lanká a izolátory na elektrický oplotok. S tomášom ho dorábame do konečnej ale najmä funkčnej podoby. Vlčiačica Lili sa po pár ranách k nemu ani len nechce priblížiť. Dokonca nechce prejsť ani cez bránku ohradníka, keď Erikou ide po vodu. Prišiel Vlado Trulík aj s holanďanmi, rysy sa okmažite schovali do izby.

 

23. 10. 2008

 

Rysy majú nesmierny záujem o živé sliepky, ktoré sú v ohrade pred voliérou. Neustále ich pozorujú. Vysielačky na terestrickú telemetriu som im zašil do do obojku. Murovi bol obojok s obvodom krku 30cm ešte veľký, myslím, že teraz má obvod krku cca 26 – 27 cm. Líza može mať odhadom obvod okolo 23-24 cm. Murovi a Líze som doviezol tri poštové holuby, ktoré chcel chovateľ zlikvidovať. Kedže pršalo, celý deň ležali v izbe pod povalou na hrade. Tomáš odišiel k nám domovdo Kubína dorobiť túto našu web stránku, o dva dni by sa mala oficiálne spustiť. Vyjde o nej zmienka v GEO Sezóna zima 2008.

 

24. 10. 2008

 

Ráno rysy cez okno sledujú holuby pustené vo voliére. Muro okamžite bez problémov jedného ulovil, Líza sa nedala tak isto zahanbiť. Všade bolo veľ peria, líza, celého holuba nezožrala, tak jej pomohol Muro. Hoci to znie kruto, potrebujeme, aby rysíčatá prišli do kontaktu aj so živou korisťou. Myši už loviť vedia, na rade sú vtáky. Onedlho to bude jedna z ich hlavných možností nasýtiť sa… Po dobrých raňajkách sa dobrú hodinu hrajú a pozorujú sliepky behajúce a pasúce sa pred voliérou… Samozrejme na odpočinok si našli svoje obľúbené miesto na hrade v izbe.

 

25. 10. 2008

 

Lila naháňa sliepky, chce sa hrať. Večer však štyri chýbali. Začali sme ich hladať, obávali sme sa najhoršieho, nepodarilo sa nám ich nájsť. Jedna ostalo nocovať v ich ohrade, ráno našťastie všetky prišli z úplne iného smeru ako sme očakávali. Boli kúsok za elektrickým oplotkom. Boli sme radi, že sa nestali korisťou líšky či kuny.

 

26.10.2008

 

Dáška kúpila Lili loptičku, keď jej ju hádžem, rysy nás s veľkým záujmom sledujú, zabudli pri tom aj na „pipiny“.

 

27. 10. 2008

Sranda je, keď sa rysom umyje podlaha v ich miestosti. Baví ich behať po nej keď je ešte mokrá. Veľmi sa im to páči, keď sa im po nej tak fajne kĺže.

 

30. 10. 2008

Myši sa nám už nedarí toľko chytať, je ich čoraz menej. Dnes nám doniesli susedia z horárne 3 živé myši a jednu chytenú do sklopca.

4. 11. 2008

 

Dnes s Tomášom pricestovala aj Barbora Dvořáková z časopisu Šarm. Líza s Murom sa začali večer v chate okamžite predvádzať. Už dávnejšie sme si všimli, že rysíci nasávajú všetky pachy v ich okolí. Tentoraz im zavoňala motorová píla... Šúchanie o pílu nemalo konca kraja...

motorova_pila.jpg

Barbora Dvořáková so zjavným rešpektom...

Dvorakova.jpg
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.