Deprecated: Function ereg() is deprecated in /data/d/7/d7a0e37d-9c68-4447-bcae-273bfdc80262/navratrysov.sk/web/modules/_project/main.class.php on line 42
Navratrysov.sk - Denník > Rok 2010 – návrat rysov do voľnej prírody, Rys ostrovid

Denník » Rok 2010

Vlci a diviak

Untitled-1.jpg

04. 01. 2010

Konečne potroške pribúda snehu, tak sa od začiatku roka venujeme Intenzívnemu stopovaniu. Denne s Tomášom robíme v teréne cca 30-40 km. Predvčerom 04.01. každý z nás prešiel pár dolín vo viac či menej schodnom teréne. Po rysoch ani stopy. Tesne pred zotmením pretínam stopu mladého vlka. Po cca dvoch kilometroch vo výške 1000 mnm, ďalší dvaja vlci. Títo sú už podľa stôp dospelí. Išli takými strminami, často aj na zadkoch. Mladý vlk smeroval ku nim, len z opačnej strany kopca. Vlci odchádzali z oblasti, kde som pozoroval päť jeleňov a jedenásť jeleníc sa páslo v rúbani. K nim smeroval aj mladý vlk. Podľa stôp sa tam nachádzali ďalšie aspoň štyri jelene a nejaké jelenice. Vlci si to však nasmerovali rovno do Protisvahu cez hlavnú dolinu. Hodinu po zotmení už kúrime na chate a sušíme obuv.  Prichádza aj  Vlado Trulík, tak sedíme v družnej debate. Vlci nám nedajú pokoj, tak sadáme do auta a vezieme sa do protisvahu kopca, kde by sa nôhli ešte zdržiavať. Je -9 0C a zimu znásobuje vietor. Nie veľmi dobré počasie na vábenie vlkov no aj tak skúšame pár krát zavyť. Asi po šiestich mnútach sa z protisvahu doliny ozval vlk, hneď na to druhý krát. Spokojní odchádzame na chatu, každý v hlave s plánom pochodu do nadchádzajúceho dňa. 

05. 01. 2010

Ráno si rozdeľujeme trasy v teréne tak, aby sme prešli čo najviac miest, kde by sa môhli zdržovať rysy. Dokopy je to asi 60 km terénu pre troch ľudí. Zem je zamrznutá na betón, -50 C. Desaťcentimetrová vrstva prašanu chodenie nesmierne komplikuje. Každý z nás je sám v odľahlých častiach doliny, prevažne bez tel. signálu. Pomáhame si vysielačkami.  Je na každom ako si vyberie trasu tak, aby sa nič neprihodilo. Návrat je až po zotmení. Na chate vyhodnocujeme naše poznatky. Ani jeden z nás za celý deň nemal stopu rysa. Vlado však preťal stopu včerajších vlkov. Boli štyria. Vnoci po tom čo sa nám ozvali strhli diviaka na ktorom ich vlado vyrušil. Škoda, že si zabudol foťák, tak pár fotiek urobil mobilom. 

06. 01. 2010

Poobede Tomáš inštaluje fotopascu pri zvyškoch z diviaka. Trvalo mu niekoľko hodín kým už prisnežené zvyšky v odľahlom teréne našiel. Po ďalšej noci bola už lokalita na viacerých miestach prechodená aj rysom. Prvé stopy rysa od 21 decembra 2009. Zviera sa často pohybovalo po padnutých kmeňoch stromov. Uvidíme čo sa ku zvyškom diviaka ešte vráti.

 

_THK1953.jpg

 

07.01.2010

Dozvedeli sme sa o pohybe dvoch rysov v spodnej časti Luboch. doliny. Rysy sa mali pohybovať okolo cesty skoro ráno o piatej, neskôr ich lesni robotníci videli o 7.15 a na pravé poludnie strážca NP Velka Fatra. Vedeli sme, že niečo nie je v poriadku. Tomáš sa dostal na miesto, kde sa mal rys vyskytovať a hneď aj počul sa ozývať mláďa. Podarilo sa mu jedno z dvoch lanských mláďat nafotiť. Mladé rysy striedavo prechádzali cez hlavnú dolinu cez potok, alebo most. Údajne tu boli pozorované už dnes ráno o piatej a aj predošlý deň kilometer povyše večer okolo 20.00 hod. Ich skratové správanie nasvedčovalo, že niekde v tomto priestore prišli o matku a hľadali ju občasným ozývaním sa. Miloš so synom na miesto dorazil o 16.30. Jeden z rysov sa ozýval na jednej a druhý na druhej strane doliny. Ešte zo dve hodiny sme prechádzali kilometrový úsek či rysy nezídu ku ceste. Takto zostresované zvieratá môhlo prejsť auto. Ďalšie prekvapenie nás čakalo, keď sme pri  ceste monitorovaného úseku našli čerstvú stopu vlka. Mladé rysy sa môhli prestať ozývať aj pre to, že na lokalitu zišli vlci.

 

08.01.2010

Ráno o 06.45 sme znovu na mieste. Rozdelili sme si asi troj kilometrový úsek, kde by sa môhli rysy vyskytovať, medzi nás troch. V noci nesnežilo a všade boli stopy ml. rysov. Staršie či mladšie stopy? Spoliehame sa na ich ozývanie, no je ticho. O 7.00 začína snežiť. Do pol desiatej nenachádzame ani čerstvé stopy ani hlasy rysov nepočuť. Obchádzame svahy doliny po vrstevnici no bezvýsledne. Presúvame sa na fyzickú kontrolu jedného odchytového zariadenia no ďalekohľadom vidno, že dvere sú hore. Využívame čas a ďalšie tri hodiny mapujeme jednu z bočných dolín.

Tu sa predvčerom vyskytovali dva rysy. Podľa veľkosti stôp a správania sa môhlo jednať o naše zvieratá. Jeden z nich dokonca zišiel asi 100 m od našej chaty. Do tejto bočnej dol. sa po dlhom čase vrátil aj najväčší rys v doline so šírkou stopy 10 cm. Od tohoto jedinca už máme aj vzorky trusu na DNA. S Tomášom čakáme vyše dvoch hodín na hornom okraji jedného kalamitiska kade rysy chodia. Možno niektorého nafilmujeme. Šťastie sme však nemali, premrzli sme však kvalitne. Pred zotmením sa ešte raz dvaja vyberáme skontrolovať spodný úsek doliny o sedem km nižšie, kde sa vyskytovali mladé rysy. Posnežilo no krížom cez hlavnú dolinu tento deň rys neprešiel. Tomáš tento úsek pre istotu kontroľuje ešte raz večer o 21.00 no tiež bezvýsledne.

 

09.01.2010

Sneženie prešlo do dažďa. Tomáš našiel čerstvé stopy rysa v bočnej dol., kde sme včera šťastie vidieť stopy rysov nemali. Išiel po čerstvých stopách a nachádzal miesta, kde sa rys pokúšal loviť pričom sa okúpal v potoku. Po tomto neúspešnom love  sa  rys vylizoval na kryhe. Po osušení srsti znovu mapoval terén a lovil, zasa bezúspešne. Dnes prevažne prší. Terén je ako klzisko. Tomáš odchádza demontovať jednu z našich fotopascí od zvyškov jelenice. Nafotili sa iba sojky, kuny, krkavec a líšky. Podvečer ešte ide skontrolovať jedno z našich odchytových zariadení a zisťuje, že rys do nej nakúkal asi z 20 metrov vzdialenej skalky.

 

rys_pozera_do_pasce.jpg

10. 01. 2010

Tomáš nachádza stopy rysa v blízkosti terénnej stanice, kde boli vychovávaní. Ďaľší neuspešný pokus o lov. Sme nadšení, že minimálne jeden z našich rysov sa etabloval v prírode, veď už sa v nej pohybuje vyše pol roka. Rys okrem obzerania Tomášovho auta, nakúkania do chaty sa asi bol "pomodlit" pri kríži, aby si zdvihol percentuálnu úspešnosť lovu. Dúfame, že čoskoro nájdeme aj úspešný pokus o ulovenie koristi. Uvidíme čo sa bude diať v nasledujúcich dňoch.  

rys_pri_chate.jpg

18. 01. 2010

Máme neuveriteľnú radosť. Po minulotýždňovom obiehaní chaty jedným z našich rysov sme netrpezlivo očakávali čo sa bude diať. A udialo sa. Na fotopasci nad chatou sa nafotil MURO. To že je to Muro sme zistili po prezretí asi tisícov fotografií, ktoré máme z Lízy a Mura a porovnaním škrnitosti oboch rysov. Muro nás bol navštíviť aj pred 5 mesiacmi, keď sa nafotil na mostíku cez riečku Lubochnianku. Konečne máme aj "fotolapný" dôkaz, že minimálne jeden z našich rysov sa úspešne etabloval v divočine Veľkej Fatry. To, že prežil sedem mesiacov v prírode, svädčí o tom, že sa už naučil aj úspešne loviť a stal sa z neho divý rys. Z fotky je zrejmé, že zviera je v perfektnej kondícii.

Muro po siedmych mesiacoch od vypustenia

Muro_.jpg

17.01.2010

Dôkazom funkčnosti odchytových zariadení a signalizácie sú odchyty líšok. Po tom čo dostaneme správu o padnutí dverí musíme čím skôr navštíviť lokalitu a zviera vypustiť. Je zaujímavé, že odchytené zvieratá z nás nemajú žiaden strach. Zrejme nás už dobre poznajú a vedia, že im neublížime. Táto líška pokojne sedela a kým som si išiel do batoha po foťák, ľahla si a čakala. Dvere boli pritom celý čas podopreté a ja vzdialený štyri metre od pasce. Môhla kedykoľvek vybehnúť. Nakoniec sa odhodlala a v pokluse stratila v tme lesa.

Odchytená Líška

Liska.jpg

Strhnutá jelenica

strhnuta_jelenica.jpg

30.01.2010

Dnes v noci strhli vlci jelenicu blízko cesty na zamrznutej hladine riečky Lubochnianka. Zviera ležalo na tenkom ľade a každú chvíľu hrozilo, že sa  preborí pod ľad. K jelenici sme sa dostali s rizikom iba za pomoci rebríka, lana a odtiahli  ju na odľahlejšie miesto s fotopascou. 

Rysy V Javorníkoch

Rys-Kysuce.jpg Features in Javorníky
Vlado excelled once again in Javorníky. Although it looked like he didn’t bother with me while singing, finally he appeared on both sides and I now know that (K1P, K1L) are the same.

Tri rysy

Tri-rysy.jpg Three features
Vlado suspected that in his study area, there were four features. It seemed right, based on the spotting of the features on the photos taken so far. Here, he had almost the entire staff together.

Stopy rysice

Kratko.jpg

17.02.2010

07.01. sme v denníku 2010 informovali o dvoch lanských mláďatách rysov, ktoré sa správali neprirodzene. Za bieleho dňa i v noci behali dva dni po ceste a v jej blízkom okolí, spodnej časti doliny. Ich správanie nasvedčovalo tomu, že prišli o matku. Tejto časti doliny doteraz venujeme pozornosť a rysíčatá stopujeme na snehu aj naďalej. V súčasnosti sa obidbe zdržujú asi tri km od miest, kde sme ich pozorovali. Často sa v ich blízkosti vyskytuje aj dospelý rys zrejme rysica so šírkou stopy 8 cm. V miestach, kde sa rysy vyskytujú máme fotopascu, ktorá je tam na mieste už tri týždne. Prvá kontrola fotopasce sa robila po dvoch týždňoch no zatiaľ rysa nenafotila. Foťák v týchto miestach necháme ešte nejaký čas a uvidíme. Podľa stôp sa v týchto dvoch bočných dolinkách aj naďalej rysy vyskytujú. Dostať ich však pred objektív chce trpezlivosť. Na fotografii vyššie vidno stopy rysice na jednom z jej typických štandov z ktorých má prehľad o pasúcej sa zveri v protisvahu aj vo svahu pod ňou.

Pri jelenici

Líšky.jpg

21.02.2010

Posledný týždeň pozvoľna jelenica strhnutá vlkmi rozmrzá. Záujem o potravu začali prejavovať najprv sýkorky, sojky, líšky a krkavec. Pár metrov okolo prešli 13.02. aj dva mladé rysy. Boli to mláďatá od rysice zo stredu doliny. O vtedy zamrznutú jelenicu záujem neprejavili. Večná škoda, že nemôžeme fotopasce umiestňovať na značkovacie miesta, ktoré sú poväčšine tesne pri údolných cestách. Tieto stabilné značkovacie fleky rysy využívajú pravidelne. Tento týždeň jedno z takýchto rysích miest dokonca preznačili aj vlky. 

Stopy dvoch dospelých rysov v období párenia

Stopy_3.jpg

28.02.2010

v uplynulom týždni sa nám podarilo stopovať dvoch dospelých rysov. Zvieratá často chodili tesne za sebou, alebo vedľa seba, kedy sa otierali. Na viacerých miestach, kde sa párili bolo bezpočet stôp. Skákali, behali a naháňali sa. Týchto dvoch rysov zdržujúcich sa v jednej zo smrekových  mladín navštívila aj ďalšia rujná rysica s dvoma odrastenými mláďatami. Tieto mláďatá sme stopovali už týždeň predtým no poväčšine bez rysice. V tom čase musela byť matka zrejme pri tomto dospelom samcovi za ktorým prišla aj teraz no už s mláďatami. Mladina bola tak zbehaná od týchto rysov, že sme len s ťažkosťami čítali zo stôp ich pohyb.

Rysica s dvoma mláďatami

Untitled-1.jpg

Rysica, ktorú sledovali dve odrastené mláďatá sa pri samcovi zdržiavala necelé dva dni. Či došlo k súboji s druhou samicou sme podľa stôp na snehu nezistili. Sneh sa rýchlo topil a zo stromov padali ťažké kvapky, ktoré stopy rýchlo znehodnocovali. Na fotke nad textom vidno rysicu s mláďatami ísť vedľa seba. Našli sme aj miesto, kde sa pokúšalo s rysicou páriť aj jedno s jej mláďať. Dospievajúci samček, ktorý ešte nie je plodný. Asi tri metre od tohoto miesta nachádzame aj cenný nález, trus jedného z rysov. Trus putuje do sterilnej nádobky s liehom na DNA.

Jazvece pri brlohu

Jazvece.jpg

Jazvece zvyšujú svoju aktivitu, kedy od decembra ich hlavnou činnosťou bol spánok. Ich prvoradou úlohou na začiatku marca je vystlať noru v ktorej samica vrhne mláďatá. Vláčia celé chumáče suchej trávy, ktorá má tie najlepšie termo izolačné vlastnosti. V okolí brlohov si udržujú čistotu a snažia sa pozbierať každú byľ, ktorá im po ceste do nory vypadla. Keď sa o pár mesiacov objavia mláďatá pri hrách pred brlohmi pokúsime sa do filmu nakrútiť pár záberov z ich života. Bude to technicky náročné, keďže jazvece sú nočné zvieratá. 

Úhyny srnčej

Web.jpg Winter is not coming to an end. Last week we had fall of 40-50 cm of new snow. The long winter and worsening weather conditions didn’t suit to animals. Even for us moving on the ground was extremely difficult. Each information regarding movements of the features was worth 3 liters of our sweat. During the tracing features, we found several deaths, especially deer, which were touched by foxes. Next week's will be even worse for the animals. It is to get cooler and wet snow will freeze over. From the tracing it is clear that the predators, such as features, were focusing on dead pieces of meat during this time.

Brloh medveďa

Brloh.jpg During the mapping of terrain I was at an altitude of 894 meters, just above wood logging point. I stood in the heart of Big Fatra National Park and by looking at the environment and I felt sick in my stomach. One wood logging point next to the other. Below me, guys were serving lift in the glade long 390 m. I stood next to the rocks high about 5 m while Lilica, sitting next to me, was suspiciously looking at the rocks distant 20 m. The moment later, the dog walked cautiously in direction of the rocks with its nose to the ground. I still couldn't see anything. I put my backpack down and the dog returned. I went to see. Several meters from the rock there was a semicircular hole two meters wide, going under the rocks. It appeared the bear den. I returned to my backpack to fetch my camera and flashlight. From the dog's behaviour, it was already clear to me that there wasn't any bear inside. After sighting of the nest inside, it looked to me that it was occupied at the beginning of wood production. It was difficult to say whether it was female or male bear. The peat inside of the den was either trodden or mined. Space dimensions were almost perfect for a bear. It was by four meters long, one and half meters high and by two and a half meter wide. The space in front of the den was not trodden, therefore one could suggest that, it was rather inhabited by female bear from which didn't leave often small juveniles in early March.

Brloh zvonka a z vnútra

Brloh_web_.jpg

5. 4. 2010

Dlho sme si lámali hlavu, kam sa podel načakaný návštevník - malé medvieďa z minulého roku. Dúfali sme, že po celom dni strávenom pri chate si nakoniec našlo svoju medvedicu.

maly_macik.jpg

Vyzerá to tak, že áno. Na kadáveri vlkmi strhnutej jelenice sa nafotila medvedica s dvoma ročnými pestúnmi, neďaleko od chaty.

medvedica_a_macici.jpg

macici2.jpg

Jeleň strhnutý vlkmi

Untitled-1.jpg

08.08. 2010 Medveď pri značkovacom strome v NP Malá Fatra

Maco.jpg Vladovi sa podarili za pomoci fotopasce unikátne zábery značkujúceho medveďa. Takzvané medvedie stromy využívajú medvede nachádzajúce sa v určitom teritóriu na odovzdanie svojich pachov pričom sa snažia urobiť záhryz čo najvyššie . Zároveň pri takomto strome zistia, ešte aké jedince sa v teritóriu nachádzajú. Vlado tu umiestnil fotopascu pretože pri tomto strome zistil aj pohyb vlkov a rysov. Na fotografii je pre porovnanie aj záber stromu a biotopu cez deň.

Picture 166

Maco_2.jpg

08.09.2010 Upytliačený jeleň

Upytliačený_jeleň_v_národnom_parku_Malá_Fatra.jpg Zrejme 05.09.2010 bol upytliačený jeleň na území národného parku Malá Fatra. Na fotografii je zviera bez hlavy. Pytliaci tiež vyrezali mäso zo stehien a okolo chrbtice.

Nové fotopasce nám umožňujú aj snímať video.

 

Kuna skalná

Ďaľší úlovok fotopasce - medvieďatá

Rysica so štyrmi mláďatami

Rysica_s_mladými.jpg Jedna z Vladových fotopascí urobila najunikátnejšie zábery na ktorých je vidno rysicu so štyrmi mláďatami. Štyri mláďatá vo voľnej prírode sú zriedkavosťou, ktorú doteraz zrejme nik nezdokumentoval na fotografii.
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.